ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Telema toodete ja teenuste uudised

Trüki

Uuendused Telema Portaalis

Telema Portaal on veebikeskkond, kus saab saata ja vastu võtta EDI dokumente. Paljude Telema klientide jaoks on see igapäevane töökeskkond e-arvete ja e-tellimuste koostamiseks. Telema Portaal toetab ka 4-dokumendi tarnemudelit. Portaal pakub kasulikke võimalusi ka neile, kes tavaliselt kasutavad integreeritud EDI lahendusi.
 
2014. aastal täiendasime Telema Portaali paljude uute funktsioonidega. Olulisemad neist on: 1) Dokumentide aruanne ja 2) kasutajate haldus iseteenindusfunktsioonina.
 
  • Alates oktoobrist 2014 saavad kasutajad Telema Portaalist alla laadida dokumendiliikluse aruannet. Exceli formaadis aruanne kuvab andmeid (kuupäev, kellaaeg, partner, summa jne) kõigi Telema süsteemi kaudu edastatud dokumentide kohta, mis on seotud selle ettevõttega. Aruanne näitab kuni kolme kuu taguseid dokumente. Raport on kasulik, kui soovite kontrollida dokumente, mis jäävad tavapärasest arhiveerimisperioodist välja. Funktsionaalsust saavad kasutada kõik Telema kliendid, v.a. WebSupplier LITE kasutajad. Aruande allalaadimiseks klikake Telema Portaalis “Ülevaade” ja siis valige “Dokumendi aruanne”.

  • Detsembrist 2014 saavad ettevõtte Peakasutajad Telema Portaalis ise hallata ettevõtte kasutajate kontosid. Kontohaldus tähendab kasutajate loomist, muutmist, peatamist ja kustutamist. Kasutajatele võib Telema Portaalis anda erinevaid õigusi. Vaatamisõigus võimaldab kasutajal saadud ja saadetud dokumente ainult vaadata. Muutmisõigus annab vaatamisele lisaks võimaluse dokumente ka luua ja saata. Peakasutajal on lisaks ka haldamise õigused, nemad saavad muuta ettevõtte ja teiste kasutajate andmeid.
 
Tagasi sisukorda

Kas EDI operaator loob väärtust?

Kas EDI operaatori ülesandeks on ainult e-dokumentide vahendamine saatjalt saajale? Paljud Telema kliendid teavad, et peaaegu alati on vajalik ka e-dokumendi formaadi muundamine. EDI operaatori ülesandeks on veel kasutajate autoriseerimine, turvaliste ja töökindlate andmekanalite tagamine, dokumentide adresseerimine, andmeliikluse jälgimine ja logide pidamine. Lisaks pakuvad kogenud EDI operaatorid ka lisaväärtusteenuseid, mis tihti tasandavad majandustarkvara puudulikke võimalusi.
 
Andmete täiendamine
Vahel ei suuda majandustarkvara väljastada kõikidele nõudmistele vastavat dokumenti. Näiteks: dokumendil on partneri registrinumber, kuid nimi või aadress on puudu. Mõnikord on 12-kohalisele tootekoodile vaja lisada ekstra null, sest saaja süsteem suudab menetleda ainult 13-kohalisi koode. Dokumentide täiendamine käsitsi võtaks väga palju aega ja energiat. Telema saab andmeid täiendada automaatselt, vastavalt kokkulepitud reeglitele, enne dokumendi toimetamist saajale. Selle tulemusel jõuab saajani korrektne, masinloetav ja -töödeldav dokument, mis ei vaja manuaalset lisamenetlust, ega kuluta liigselt kellegi aega.

Valideerimine
Tihti on ettevõtetel arvetele seadusandlusest tulenevatele lisaks veel täiendavaid erinõudeid. Selver, näiteks, nõuab arvetel alati viitenumbrit vastavale tellimusele. Rimi ei süsteem ei võta vastu arveid, mille number on pikem kui 35 sümbolit. Telema saab oma süsteemis määrata validaatoreid, mis kontrollivad dokumendi vastavust etteantud nõuetele. Kui süsteem tuvastab vea, siis dokumenti edasi ei saadeta. Dokumendi koostaja saab veateate ning võimaluse puudujäägid kõrvaldada. Praeguse seisuga kontrollivad Telema validaatorid dokumentide vastavust 160 eri nõudele.
 
Võrdlemine

Võrdlemise funktsioon kõrvutab kahte dokumenti kontrollides andmete vastavust. Näiteks soovib Bauhof, et arve vastaks täpselt saadetud vastuvõtukinnitusele. Kui dokumentides leitakse mingi erisus, arvet Telema süsteemi vastu ei võeta. Arve saatja saab teate, et tuleb teha parandusi ning saata korrigeeritud arve. Kui arve vastab täpselt saadud kaubale ja kogusele, saab selle automaatselt tasumisele suunata.
 
Kolme ülalkirjeldatud teenust kasutavad Telema kliendid enim. Telemal on veel 50 täiendavat teenust, mille seadistusvõimalused on väga mitmekülgsed. Kui soovite arutada teie ettevõttele sobivaid lisaväärtusteenuseid, võtke meiega ühendust kirjutades telema@telema.com.

Tagasi sisukorda

99.9% ajast kättesaadav teenus - unistus või reaalsus?

EDI teenusepakkujat valides pööratakse alatakse tähelepanu sellele, kui palju EDI teenus maksab. Operaatoritasu on käegakatsutav osa kuludest, kuid on mitmeid teisi kulukohti, mille osakaal võib osutuda palju suuremaks. Kehva kvaliteediga EDI teenuse tagajärjed jäävad tihti märkamata.
 
Vaatame lähemalt mis juhtub, kui näiteks EDI tellimus ei jõua saajani õigeaeselt või jääb üldse kohale toimetamata.  Kindlasti tähendab see saamata jäänud tulu nii jaemüüjale kui tarnijale. Vahel on mõju pikaaegne: on oht kaotada lojaalseid tarbijaid. Tarnijale võib see kaasa tuua trahve lepingutingimuste täitmata jätmise pärast. Igal juhul on kõigi osapoolte töö häiritud ja tavaprotsessi asemel tuleb tegeleda olukorra lahendamisega. Vigade leidmine ja parandamine võtab aega ja tarbib resurssi, mis omakorda tähendab märkimisväärseid lisakulusid.  
 
Telema on läbi aegade panustanud teenuse kvaliteeti ja EDI süsteemide töökindlusesse. Me oleme uhked, et 2014. aastal oli Telema teenus kättesaadav 99,94% ajast. Meie eesmärk on seista kindlalt oma lubaduse eest: õige e-dokument, õigel ajal, õiges kohas. Seega usaldusväärse EDI operaatori puhul on EDI teenuse eest makstav tasu pikemas perspektiivis tegelikult hoopis palju suuremate kulude vältimine.

Tagasi sisukorda