ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Uudised

Trüki

16. veebruar 2017
16.02.2017 Balti kaubandussektoris liigub seaduse sunduseta üle 30 miljoni e-dokumendi aastas
Kui kohustuslik e-arvetele üleminek on tekitanud mitmes sektoris vastakaid tundeid, siis kaubandus ja logistika kasutavad e-dokumente vabatahtlikult, ilma igasuguse seadusandliku sunduseta. Tuhandete paberdokumentide asendamine e-dokumentidega, käsitsi andmesisestuse ja seega ka inimlike vigade vältimine on lihtsalt majanduslikult mõttekas. 2016. aastal vahetasid Eesti, Läti ja Leedu jaekauplused oma tarnijatega üle 30 miljoni e-dokumendi.
EDI ehk e-andmevahetust kasutatakse Baltikumi kaubandussektoris juba üle 15 aasta. Dokumendimaht kasvab stabiilselt, sest EDI hüvesid avastavad üha uued ettevõtted. E-andmevahetuse teenuse pakkujaid on Euroopas enam kui 600, Balti riikides on põhitegijad Telema ja Edisoft. Teised kohalikud e-andmevahetuse operaatorid ei paku Baltikumis nii ulatuslikku EDI võrgustikku ega teenuseid.

E-andmevahetust kasutavad kaubandussuhtluses tarnijatega kõik arvestatavad jae- ja esmatarvete sektori müüjad. Suuremates jaekettides, nagu Rimi, Prisma ja Selver, liigub masinloetavas formaadis ligi 90% kõigist tellimustest, arvetest ja müügiaruannetest. Viimastel aastatel on e-andmevahetusega liitunud ka väiksemad jaeketid ja eraldiseisvad kauplused, kaasates Telema võrgustikku 120 uut tarnijat. EDI eelised on selged: paberdokumentide asendamine elektroonsetega vähendab vigu ja säästab aega, kasvatades kliendirahulolu ja müügitulu kogu tarneahelas.

Aastal 2016 loodi Telema võrgustikus enam kui 12 000 uut partnerühendust. Võrgustiku 92 000 e-ühendust võimaldas Baltimaade kaubandusettevõtetel vahetada kokku üle 14 miljoni e-dokumendi. Telema turuosa on hinnanguliselt veidi alla 50%, mis annab e-andmevahetuse turu kogumahuks möödunud aastal 30 miljonit dokumenti.

Telema tegevjuht Hele Hammer kommenteerib: “Meie kliendid on aastate jooksul tõhustanud oma põhitegevuse ehk ostu- ja müügiprotsessid. EDI kujul liiguvad nii tellimused, saatelehed kui kaubaarved.” Ta lisab: “Möödunud aastal kasvas huvi ka masintöödeldavate kuluarvete osas. Igakuised rendi-, telekomi- ja liisingarved moodustavad arvete kogumahust küll väikese osa, kuid miks mitte menetleda automaatselt ka neid. Suurenenud huvi toetasid ka Eesti ja Leedu valitsuste sammud e-arvete reguleerimise suunas.”

Telema AS