E-arved Leedu avalikule sektorile – järgige Bolti eeskuju

Uudised

E-arved Leedu avalikule sektorile – järgige Bolti eeskuju

Alates 2020. aasta augustist saavad ettevõtted oma e-arveid Leedu riigiasutustele saata Telema kaudu. See on hea näide võimaluste kasutamisest, mida pakub üleeuroopaline võrgustik PEPPOL, kuhu kuulub ka Telema. 

Leedu valitsus oli Balti riikides esimene, kes muutis B2G (äri- ja avaliku sektori vahelise) e-arvelduse kohustuslikuks. Juulis 2017 avas riigi Registrite Keskus spetsiaalse e-arvete haldamise portaali E.sąskaita, mis koondab ja registreerib kõiki riigihangetega seotud arveid. Riigi registrisse saab arveid edastada kolmel viisil: 1) sisestades arveandmed portaali käsitsi, 2) laadides üles PDF-arve või 3) liidestades oma majandustarkvara E.sąskaita süsteemiga. Päris e-arvelduseks, mis säästab kasutajate aega ja raha, saab pidada vaid viimast võimalust.

Kõige lihtsamat viisi majandustarkvara liidestamiseks E.sąskaita registriga pakub Baltimaade suurim EDI ja e-arvelduse operaator Telema. Nii Telema kui ka Leedu Registrite Keskus on PEPPOLi võrgustiku liikmed, mis seob paljusid operaatoreid ning ettevõtteid üle kogu Euroopa. 

Esimene, kes mugavast liidestusvõimalusest kinni haaras, oli BOLT (varem TAXIFY), kasutades Leedus teenust alates 2020. aasta augustist. Bolti globaalne arvelduse juht Kätri Kübar kommenteerib: “Tehes äri erinevates riikides, soovime me alati järgida iga riigi reegleid. Kuna Leedu avalikule sektorile tuleb tarbitud teenuste eest esitada e-arveid, oleme rõõmuga valmis e-arveid saatma. Samuti saadame hea meelega e-arveid ka eraettevõtetele, sest oleme veendunud, et e-arveldus lihtsustab ning muudab äriprotsesse sujuvamaks nii ostjate kui ka müüjate jaoks”.

PEPPOL on rahvusvaheline mittetulundusühing, mis ühendab asutusi avalikust – ja erasektorist. Võrgustiku eesmärk on võimaldada Euroopa ettevõtetel mugavalt hallata osalemist avaliku sektori hangetes ning korraldada sellega seotud e-arveldust. Ühendus toetab sujuvat kauplemist ning avardab suurema konkurentsi võimalusi.