ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Telema kliendilood

Trüki

Selver ja Coomor: nähtavus tarneahelas vähendab tarneauke

Jaekaubanduses on uuringute kohaselt keskmine tarneaukude tase 8,3%. Puudujääkide põhjuseid on palju, kuid üks võimalus saadavuse parandamiseks on POS andmete (kassasüsteemi müügiandmete) jagamine tarnijatega.


Coomor Kaubandus OÜ               
Audio-video- ja IT-tarvikute, kodutehnika ja -tarvete hulgimüüja Eestis
Tuntumad kaubamärgid:
Philips, SanDisk, Sennheiser, Golla, Verbatim, TDK, jt
Tarnekohti:ligi 200
Tarnesagedus:
iganädalane, vastavalt vajadusele
Telema teenused:
Telema EDISupplier, Telema VMI
Dokumendimaht:~4000 tellimust, arvet, raportit jne kuus
Majandustarkvara:SAF
   
Indrek Lepik,
Coomor Kaubanduse müügijuht


Föönid, elektripirnid, uksekellad, potid ja pannid... Selliste kaubagruppide puhul moodustab kampaaniamüük kuni 75% käibest. Kampaaniatoodete nõudluse ennustamine on raske ülesanne isegi selgeltnägijatele. Nii juhtubki, et toode saab otsa ning tarbijatele vaatab riiulil vastu tühjus.

Coomor Kaubandus otsib pidevalt lahendusi protsesside paremaks korraldamiseks nii ettevõtte sees kui ka tarneahelas laiemalt. Elektrooniline andmevahetus (EDI) klientidega on ettevõttes kasutusel juba 10 aastat.

Coomor Kaubanduse müügijuht Indrek Lepik: “Tänasel päeval saame ca 70-80% tellimustest EDI kujul. Arvestades, et me saame kuus üle 1000 müügitellimuse, aitab EDI meil edukalt kulusid kontrolli all hoida.”

Elektroonses andmevahetuses on inimese sekkumine viidud miinimumini, nii on väga väike võimalus ka vigade tekkeks. Tänases jaekaubanduses on see eriti oluline, sest eksimused toovad pahatihti kaasa suuri trahve. Lisaks otsesele rahalisele kokkuhoiule hindab Coomor ka EDI teisi eeliseid - väiksem paberikulu, personali potentsiaali parem ärakasutamine ja sära töötajate silmis, kui arvuti teeb nende eest rumala töö ära.

Lisaks EDI tellimustele saab Coomor mitmetelt jaekettidelt igapäevaselt Telema vahendusel ka POS (kassasüsteemi) andmeid. Näiteks on Coomoril ülevaade, kuidas tema tooted igapäevaselt müüvad ning milline on hetkel toodete saldo Selveris.

Telema VMI lahendus arvutab müügiraportite ja laosaldoaruannete põhjal olulisi mõõdikuid, nt kaubaga kaetud päevade arvu (DOS). Kui DOS on madal, näeb tarnija aegsasti, kus hakkavad tooted otsa lõppema, ning on valmis kaubavarusid täiendama. POS-andmete nägemine aitab paremini planeerida ka kampaaniakoguseid ja tarnida operatiivselt tooteid nendesse poodidesse, kus müük on oodatust suurem.

„Tarbijate käitumine on ettearvamatu, kuid tänu POS-andmete kasutamisele suudame 24 tunni jooksul (transpordile kuluv aeg) reageerida muutunud nõudlusele. Viime kauba just sinna poodi, kus see on otsakorral,” selgitab Lepik.

Müügiandmete jagamine toob kasu ka Selverile. Jaeketi peaostujuht Margit Kissa kommenteerib:

"Oleme Selveris aru saanud, et tarneaukude vältimisel on mõistlik teha tarnijatega koostööd. Me müüme kaupa 45 poes ning meie sortimendis on 20 000 toodet. Mitmete kaubagruppide puhul on tarnijad toote omaduste ja trendidega ning seega ka võimaliku kliendinõudlusega paremini kursis kui jaemüüja. Äärmuslike näidetena võib tuua küünelakid ja taimeseemned, aga ka Coomori sortimendis leiduvad mälupulgad".
 
Margit Kissa
Selveri peaostujuht

POS-andmete jagamine tarnijatega tagab tarneahelas nähtavuse ja kaupade parema saadavuse Selveri kauplustes, mis omakorda tähendab suuremat käivet. Kui õige toode on õigel ajal õiges kohas, saab kasu mitte ainult jaemüüja, vaid ka tarnija. Kuid kõige olulisem on hoopis see, et tarbija on rahul.


Tagasi sisukorda